
Tytuł projektu: Transformacja Zakładu Kamieniarskiego GRANITO w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów.
Projekt realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 | Priorytet Przedsiębiorczość i Innowacje | Działanie Automatyzacja i robotyzacja w MŚP | Numer naboru FEPW.01.02-IP.01-001/24
Inwestycja dotyczy wdrożenia rekomendowanych działań - z mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa - pozwalających na wprowadzenie do zakładu innowacji procesowych | produktowych na miarę Kamieniarstwa 4.0 - w oparciu o zrobotyzowanie procesu wytwarzania wyrobów kamieniarskich klasy PREMIUM. Transformacja zakładu w kierunku Przemysłu 4.0 pozwoli na zwiększenie dynamiki mocy produkcyjnych i wdrożenie nowoczesnych systemów, co przyniesie inteligentniejsze połączenie danych i procesów, zarówno w obszarze produkcji, jak i gotowego wyrobu kamieniarskiego. To z kolei umożliwi zakładowi na podniesienie wydajności i efektywności produkcji kamieniarskiej (*opartej na automatyzacji i robotyzacji zidentyfikowanych obszarów produkcji), przyczyniając się do znaczącego rozwoju działalności gospodarczej zakładu w perspektywie długookresowej.
Cel projektu - pozytywna przemiana zakładu w oparciu o automatyzację | robotyzację kluczowych procesów produkcji w etapach tj.
1. technologiczny - automatyzacja obsługi zamówień | automatyzacja | robotyzacja produkcji z uwzględnieniem udoskonalenia struktury "szytej na miarę" linii technologicznej w skład której wejdzie m.in. wielozadaniowy robot przemysłowy do polerowania dedykowany do specjalistycznego fakturowania powierzchni kamiennych;
2.kontrola jakości wyrobów kamieniarskich - oparta o wykonywanie pełnego skanu elementu kamiennego i określanie poprawności wykonania wskazanego elementu na podstawie porównania z modelem CAD i rysunkiem 2D w celu zapewnienia zgodności najważniejszych wymiarów ze specyfikacjami;
Projekt ma istotne znaczenie dla zmiany procesów produkcyjnych – wywierając pozytywny wpływ na stopień zastosowania technologii Przemysłu 4.0 w zakładzie i poprawienie m.in. warunków zatrudnienia pracowników. Wprowadzona zostanie elastyczna produkcja kamieniarska - ciągle dostosowywana do wymagań Klientów i do coraz wyższych wskaźników wydajności, co wpłynie na wysoką wydajność produkcji (produkcja w systemie "na żądanie"). Zakup robota przemysłowego, skanera 3D i dedykowanego oprogramowania umożliwi wdrożenie rozwiązań Przemysłu 4.0, co zoptymalizuje produkcję kamieniarską, zwiększy jakość i efektywność produkcji, umożliwi znaczny wzrost konkurencyjności zakładu - wspierającego GOZ i racjonalnie wykorzysującego zasoby,
Rekomendowane wprowadzenie wielozadaniowego robota przemysłowego charakteryzującego się obecnością 3 osi, skanera 3D oraz dedykowanego systemu informatycznego do obsługi produkcji | obsługi Klienta pozwoli zautomatyzować | zrobotyzować proces produkcji i skrócić cykl produkcyjny umożliwiając bardziej optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich, likwidację wąskich gardeł - niwelując udział podwykonawców | przyczyniając się do efektywnego wykorzystania zasobów | mocy produkcyjnych.
Grupy docelowe - klient indywidualny | instytucjonalny; W ramach realizacji inwestycji wprowadzona zostanie elastyczna produkcja, czyli produkcja zindywidualizowanych wyrobów kamieniarskich, produkcja ciągle dostosowywana do wymagań Klientów [tj. architektów i projektantów etc.] i do coraz wyższych wskaźników wydajności.
Rezultat końcowy transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 umożliwi zakładowi poszerzenie oferty, wejście na nowe rynki zbytu oraz otwarcie się na obsługę Klientów klasy PREMIUM szukających minimalistycznych rozwiązań aranżacyjnych – o nowoczesnym i loftowym designie. Stworzenie „szytej na miarę” zrównoważonej produkcji linii technologicznej | systemu produkcyjnego opartego na nowoczesnej technologii skanowania, projektowania i wytwarzania w drastyczny sposób zredukuje koszty materiałowe [mniej błędów], skróci czas produkcji [automatyzacja | robotyzacja procesów], skróci termin dostaw do 5 dni roboczych oraz wpłynie na jakość produktu finalnego. Wysoce precyzyjna obróbka elementów kamiennych [zaprojektowana na potrzeby zakładu] pozwoli na efektywne cięcie materiałów średnio twardych i twardych o znacznej grubości, optymalne wykorzystanie surowca, precyzję i wysoką jakość ciętych krawędzi, brak powstawania mikropęknięć i naprężeń.
Wartość projektu: 1 088 673.00 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 621 445.00 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
